BUTFF 2017 Program

Select films or performances

A

Absence of Eddy Table, The  (Short)
Rune Spaans
12minutes

 
Alien Inside  (Short)
Alfonso García
6minutes

 
Almeria 3000  (Short)
Fran J.S.C.
12minutes

 
American Guinea Pig: Bloodshock  (Long)
Marcus Koch
98minutes

 
American Guinea Pig: Sacrifice  (Long)
Poison Rouge
60minutes

 
Amor Killt!  (Short)
Christian Kreil
22minutes

 
Antithese  (Short)
Jonas Sommer & Thomas Binder
29minutes

 
Augusta Street Ripper, The  (Short)
Geisla Fernandes, Felipe M. Guerra
20minutes

 

B

Bajo la Rosa  (Long)
Josué Ramos
99minutes

 
Ballad in Blood  (Long)
Ruggero Deodato
93minutes

 
Bloodbath  (Short)
Miles Shephard
1minutes

 
BUT Award winning movie  (Long)

120minutes

 

C

Capacities  (Short)
Kuesti Fraun
1minutes

 
Carnifex  (Long)
Bart van Tunen, Peter Verweij
55minutes

 
Cat Sick Blues  (Long)
Dave Jackson
101minutes

 
Clones of Bruce Lee, The  (Long)
Joseph Velasco
91minutes

 
Corp  (Short)
Pablo Polledri
9minutes

 
Crippled Masters, The  (Long)
Kei Law
90minutes

 
Cruel Tale of the Medicine Man, The  (Long)
James Habacker
90minutes

 
Cruelle Est La Nuit  (Short)
Alan Deprez
21minutes

 

D

Dead hands Dig Deep  (Long)

75minutes

 
Discreet  (Long)
Travis Mathews
81minutes

 
Dolphinman Battles the Sex Lobsters  (Short)
John P. Brennan
15minutes

 
Don't Ever Change  (Short)
Don Swaynos
10minutes

 
Downunder  (Short)
Fernando González Gômez
19minutes

 
Dragon Lives Again, The  (Long)
Kei Law
96minutes

 
Dreaming Purple Neon  (Long)
Todd Sheets
110minutes

 
Dust Devil  (Long)
Richard Stanley
87minutes

 
Dynamite Brothers, The  (Long)
Al Adamson
96minutes

 

E

Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words  (Long)
Thorsten Schütte
93minutes

 
Evil Within, The  (Long)
Andrew Getty
98minutes

 

F

Factory Man  (Short)
Knut Hybinette
1minutes

 
Fashionista  (Long)
Simon Rumley
110minutes

 
Fighting Fists of Shangai Joe, The  (Long)
Mario Caiano
98minutes

 
Fire  (Short)
Maria Shulgina
14minutes

 
Flesh To Play  (Long)
Gamaliel de Santiago
86minutes

 
Forgotten Scares  (Long)
Steve De Roover
96minutes

 
Frankenstein Created Bikers  (Long)
James Bickert
125minutes

 
Frostbite  (Short)
Jasper J de Vries
4minutes

 
Fuck The Fascism  (Short)
MariaBasura
8minutes

 

G

Get out  (Long)
Jordan Peele
104minutes

 
Grün  (Short)
Nicolas Petelski
1minutes

 
Gurgaon  (Long)
Shanker Raman
107minutes

 
Gutboy: A Badtime Story  (Long)
Nick Grant
71minutes

 

H

Hanging Man, The  (Short)
Edgar Nito
4minutes

 
Hardware  (Long)
Richard Stanley
94minutes

 
Harvest Lake  (Long)
Scott Schirmer
78minutes

 
History of Magic: Ensueno, The  (Short)
Jose Luis Gonzalez, Dano Johnson
5minutes

 

I

Incubator  (Short)
Jimmy Weber
7minutes

 
Interchange  (Long)
Dain Said
102minutes

 

J

Jungle  (Long)
Greg McLean
115minutes

 
Justicia Justiciera III Kungfu Karate Annihilator  (Short)
Rafa Dengrá
16minutes

 

K

Kuso  (Long)
Flying Lotus
105minutes

 

L

Lumpen  (Short)
Thibaut Piotrowski
8minutes

 

M

Maniac Nurses  (Long)
Léon Paul De Bruyn
75minutes

 
Mansfield 66/67  (Long)
P. David Ebersole & Todd Hughes
84minutes

 
Mars 3752  (Short)
Nicolas Bianco-Levrin
2minutes

 
My Wicked Romance  (Short)
Brandon Jett
6minutes

 

N

Night of the Virgin, The  (Long)
Roberto San Sebastián
116minutes

 

O

Orion  (Long)
Asiel Norton
110minutes

 
Otherworld, The  (Long)
Richard Stanley
105minutes

 
Our Evil  (Long)
Samuel Galli
92minutes

 

P

Parts of the Family  (Long)
Léon Paul De Bruyn
85minutes

 
Pegasino At The Common  (Short)
Nicola Destefanis
1minutes

 
Phantasmagoria  (Long)
Cosmotropia de Xam
71minutes

 
Plank Face  (Long)
Scott Schirmer
91minutes

 

R

Rambabe  (Short)
Daan Venmans
7minutes

 
Raw  (Long)
Julia Ducournau
93minutes

 
Replace  (Long)
Norbert Keil
101minutes

 
Revisiting Melancholie der Engel  (Long)
Magnus Blomdahl
60minutes

 
Root of Darkness  (Long)
Gustav Ljungdahl & Jesper Danielsson
65minutes

 

S

Scherzo Diabolico  (Long)
Adrián García Bogliano
91minutes

 
Sector Zero4  (Short)
Alfonso García
5minutes

 
Sequence Break  (Long)
Graham Skipper
80minutes

 
Sexual Labyrinth  (Long)
Morgana Mayer
68minutes

 
Shane Ryan's Faces of Snuff  (Long)
Various
136minutes

 
Shaolin Invincibles, The  (Long)
Cheng Hou
91minutes

 
Sol  (Short)
Carlos G. Gananian
14minutes

 
Spidarlings  (Long)
Salem Kapsaski
120minutes

 
Spit'n'Split  (Long)
Jérôme Vandewattyne
87minutes

 
Spooked  (Short)
Pierre-Gil Lecouvey
11minutes

 
Steps  (Short)
Alex Avagimian
2minutes

 
Surprise Film  (Long)

96minutes

 

T

Teleurdeugd  (Long)
Tom Gaublomme, Warre Keuppens, Arno De Facq, Alejandro Alvarez
105minutes

 
Therapy  (Long)
Nathan Ambrosioni
96minutes

 
This Giant Papier-Mâché Boulder Is Actually Really Heavy  (Long)
Christian Nicolson
112minutes

 
Tokyo Grand Guignol  (Long)
Nicolas Alberny, François Gaillard, Gilles Landucci, Yann Moreau
115minutes

 

W

White Darkness, The  (Long)
Richard Stanley
52minutes

 

Y

Your Flesh, Your Curse  (Long)
Kasper Juhl
100minutes

 

Z

Zero  (Long)
Zero
83minutes